Magazín Elita

IVAN KRÁL, FOTOGRAF S POKOROU

IVAN KRÁL, FOTOGRAF S POKOROU

Ivan Král, rodák z Prahy, kterému bije v hrudi srdce pro město, o kterém se říká, že má sto věží, patří ke špičce českých uměleckých fotografů. Druhým jeho milovaným místem je však Šumava, která dává prostor i jeho introvertní povaze.

Nevšední pohled Ivana Krále vypovídá o jeho nalezeném smyslu pro detail a vnímání světa skrze objektiv. Ve svých dvanácti letech začal fotit půjčenou Ekzaktou. „Viděl jsem tenkrát, jak někdo vyvolává fotky v temné komoře a nesmírně mě to zaujalo. Ale vůbec mě nenapadlo, že se jednou budu fotografováním živit,“ zavzpomínal uznávaný fotograf.Nevěřil tomu ani, když mu začaly vycházet v Mladé frontě první fotografie, a to díky otci spolužáka Hejkala, který tehdy pracoval jako redaktor. „Řekl mi, ať pár fotek přinesu. Líbily se mu, tak jsem mu nějaký čas dodával aktuality, k nimž on vždycky napsal pár řádek. Dostával jsem padesát korun za kus, což byly začátkem osmdesátých let minulého století slušné peníze,“ dodal Ivan Král s úsměvem.

Naučil se sebekriticky a s pokorou přijímat připomínky profesionálů, kteří mu říkali, co vše dělá špatně. I po létech potvrzuje, že to byla správná cesta. V roce 1983 byl na základě předložených prací přijat do Fondu výtvarných umělců. Dostal tehdy do občanského průkazu razítko „svobodné povolání“ a stal se z něho oficiálně umělec - nezávislý umělecký fotograf.

Ivan Král

Narodil se 25. června 1955 v Praze. Pracoval v několika pražských tiskárnách jako reprodukční fotograf. V roce 1991 založil firmu Nakladatelství KRÁL, ve kterém vydává autorské i zakázkové obrazové publikace a nástěnné kalendáře. Zaměřuje se na architekturu staré Prahy a českou krajinu. V roce 2000 vydal vlastním nákladem autorskou obrazovou publikaci Naše Praha, která byla v témže roce oceněna Ministerstvem kultury ČR jako kniha roku. Od roku 2005 je držitelem prestižního certifikátu QEP (Qualified European Photographer), který uděluje Federace evropských fotografů FEP v Bruselu. Realizoval řadu samostatných výstav u nás i v zahraničí a účastnil se mnoha kolektivních, například v Číně, Andoře, Torontu a Rio de Janeiru. Také jeho děti jsou výtvarně zaměřené. David fotí, Markéta dělá keramiku a nejmladší Lucie fotí a maluje a studuje malbu na SUPŠ v Praze.

O tom, že Ivan Král je skutečnou špičkou v oboru, se můžete přesvědčit na jeho stránkách, kde prezentuje svoji práci: http://www.foto-ivan-kral.cz/.

Foto: archiv Ivana Krále


Další články z rubriky

CÍTÍM SE BÝT NA SVÉM MÍSTĚ, ŘÍKÁ ZPĚVAČKA TEREZA ČERNOCHOVÁ

CÍTÍM SE BÝT NA SVÉM MÍSTĚ, ŘÍKÁ ZPĚVAČKA TEREZA ČERNOCHOVÁ

OD SMRTI BOŽSKÉ MARILYN MONROE UPLYNULO UŽ 55 LET

OD SMRTI BOŽSKÉ MARILYN MONROE UPLYNULO UŽ 55 LET

PROF. JAN PIRK, DRSC. SE STAL AMBASADOREM AUTOSALONŮ KOPECKÝ

PROF. JAN PIRK, DRSC. SE STAL AMBASADOREM AUTOSALONŮ KOPECKÝ

LENKA TERMEROVÁ SAVÍ SEDMDESÁTINY. ŘEKLI BYSTE TO?

LENKA TERMEROVÁ SAVÍ SEDMDESÁTINY. ŘEKLI BYSTE TO?

VLADY GRYC: JÁ SVÝ SNY MÁM

VLADY GRYC: JÁ SVÝ SNY MÁM