Magazín Elita

UNIKÁTNÍ DIVADELNÍ PROJEKT INSPIROVANÝ PŘÍBĚHEM ANNY FRANKOVÉ

UNIKÁTNÍ DIVADELNÍ PROJEKT INSPIROVANÝ PŘÍBĚHEM ANNY FRANKOVÉ

Příští rok v lednu, přesně v den věnovaný obětem holokaustu  27. ledna 2017, bude mít v divadle DISK v Praze premiéru ojedinělé mezinárodní představení kombinující hru mimů s operním zpěvem. „Anne, beze strachu hledět

na nebe“ se inspiruje osudem Anny Frankové. Netradiční pojetí opery Georgije Frieda „Anna Franková“ ve spojení s kontrastním dílem Bohuslava Martinů, hudební férií „Kuchyňská revue“, uvede diváka nejdříve do poklidného dětského světa plného her a fantazie, aby se následovně propojilo s válečnou realitou, vnímanou dětskýma očima Anny. Autoři chtějí prostřednictvím tohoto představení ukázat, že jakákoliv slepá nenávist je nebezpečná. Představení by poté mělo putovat po školách spolu s odborným seminářem.

Iniciátorkou a spoluautorkou projektu je mladá operní pěvkyně Anita Jirovská, která působí především v zahraničí, zvláště pak ve Švýcarsku, kde studovala v Lausanne na významné hudební akademii Haute Ecole de Musique (HEMU). Tam se také seznámila s hercem, tanečníkem a režisérem Armandem Deladoey, který se celou svoji uměleckou dráhu věnuje rovněž pedagogické práci s mladými umělci. Deladoey se nejen ujal režie, ale také nad představením převzal záštitu. Dirigovat bude Švýcar Sébastien Bagnoud, též absolvent HEMU a v současnosti student magisterského oboru dirigování na pražské Hudební akademii múzických umění v Praze.

Inspirací pro režie a scénografii se staly obrázky kreslené dětmi z Terezína a některé z těchto obrázků by měly být též součástí programu. Účast na projektu odborným doprovodným slovem přislíbila též Michaela Sidenberg z Židovského muzea v Praze.

Nositelé projektu, Anita Jirovská a Sébastien Bagnoud, uvádějí: „Cílem našeho představení není ukázat konkrétní utrpení Anny Frankové, ale poučit se z historie, a navázat na slova Anny, vybízející k toleranci, důvěře a víře ve štěstí a lásku. Chceme toto poselství předat divákům tak, abychom si všichni znovu uvědomili, že jakákoliv slepá nenávist je nebezpečná a příběh útlaku není a nikdy nebude u konce, pokud lidé budou zapomínat na hrůzy, kterých je třeba se vyvarovat“.

Druhé představení v divadle DISK proběhne 29. ledna a poté by mělo putovat po zdejších školách, které o ně již projevily nemalý zájem. Tvůrci doufají i v zapojení Terezínské iniciativy, s jejíž pomocí by představení pro školy mělo být doplněno o seminář vedený odborníky a následující diskusi.

Představení v divadle DISK se koná i díky podpoře Akademie múzických umění, Nadace život umělce, švýcarské organizace Le Crochet à Nuages Armanda Deladoeya produkční společnosti Conforg s.r.o. Za laskavou podporu tvůrci děkují energetické skupině E.ON.

„Anne, beze strachu hledět do nebe“

27. 1. a 29. 1. 2017

Začátky představení: 19:30

Divadlo DISK, Karlova 26, Praha 1

Fotogalerie
6207 6208 6209

Další články z rubriky

REŽISÉR JAN SVĚRÁK  NA CZECH THAT FILM V LOS ANGELES PŘEDSTAVIL REMASTEROVANOU SCI-FI KOMEDII AKUMULÁTOR 1

REŽISÉR JAN SVĚRÁK NA CZECH THAT FILM V LOS ANGELES PŘEDSTAVIL REMASTEROVANOU SCI-FI KOMEDII AKUMULÁTOR 1

PREMIÉRA FILMUDOKUMENTU IGORA CHAUNA: DOSPĚLÝM ZE DNE NA DEN

PREMIÉRA FILMUDOKUMENTU IGORA CHAUNA: DOSPĚLÝM ZE DNE NA DEN

KAUZU PRAŽSKÉ KAVÁRNY UŽ ZA PÁD DNŮ UVEDOU HERCI ZE ŠVANDOVA DIVADLA

KAUZU PRAŽSKÉ KAVÁRNY UŽ ZA PÁD DNŮ UVEDOU HERCI ZE ŠVANDOVA DIVADLA

LEGENDÁRNÍ BÍLÉ TAXI 5 VJÍŽDÍ DO KIN

LEGENDÁRNÍ BÍLÉ TAXI 5 VJÍŽDÍ DO KIN

DVĚ NEVĚSTY A JEDNA SVATBA

DVĚ NEVĚSTY A JEDNA SVATBA

HALADA