Magazín Elita

ROMÁN MARTINA VOPĚNKY NOVÁ PLANETA ZÍSKAL ZLATOU STUHU

ROMÁN MARTINA VOPĚNKY NOVÁ PLANETA ZÍSKAL ZLATOU STUHU

Prestižní cena české sekce IBBY otevírá knihám cestu do světa

Román Martina Vopěnky Nová planeta získal Zlatou stuhu v literární kategorii Beletrie pro mládež. Archetypální biblický příběh zrady a lásky, který se odehrává v daleké budoucnosti vyšel loni na podzim v nakladatelství Mladá fronta. Záhy po svém vydání se dočkal příznivých kritických ohlasů i dobrých prodejů. "Jsem moc rád, že knihu, která měla dobré ohlasy u dospělých čtenářů a zároveň  oslovila skupinu čtenářů, kterou je nejméně snadné zachytit, ocenila i odborná porota. Zároveň cena může být vodítkem i pro rodiče a učitele - věřím, že v Nové planetě dají svým dětem příběh plný napětí, který však zároveň nutí k přemýšlení nejen o budoucnosti naší civilizace,” říká čerstvý laureát ceny Martin Vopěnka.

Cenu Zlatá stuha uděluje již více než dvacet let česká sekce IBBY, která je součástí Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu (International Board on Books for Young People). Díky napojení na mezinárodní organizaci mají knihy oceněné Zlatou stuhou velký potenciál dostat se k zahraničním nakladatelům.

Martin Vopěnka navíc není v zahraničí neznámým autorem. Jeho Pátý rozměr vyšel na podzim loňského roku v britském nakladatelství Barbicanpress, Spící město se stalo pravděpodobně první českou knihou pro mládež přeloženou do arabštiny. Autor ji představil letos na jaře na Káhirském literárním festivalu.

Anotace knihy:

Hlavní postavou nového románu je Daniel,  vyrůstající v technicky vyspělé a zcela uzavřené civilizaci, která si říká Nová planeta. Odlidštěná společnost dělící se na vyvolené a nevyvolené předstírá, že opustila Zemi, ale ve skutečnosti kolem sebe jen postavila neprostupný val. Vyvolený a privilegovaný Dan miluje své tři nevlastní bratry a netuší, že oni ho nenávidí. Dílem zrady se jednoho dne ocitne na hromadě mrtvol pod valem Nové planety. Není cesty zpět. Začíná jeho boj o holé přežití v zaostalém světě za zdí. Odhalí, na jakých hrůzných základech je postavena civilizace Nové planety, a musí přehodnotit vše, v co dosud věřil. Podobně jako na starozákonního Josefa na něj čeká odpovědnost za život všeho lidu, ale také velké shledání. Jak se popere se svým neobyčejným osudem?

Rukopis Nové planety – Martin Vopěnka píše rukou na čtverečkový papír.

Martin Vopěnka: Nová planeta. Prastarý příběh z daleké budoucnosti.

Vydává Mladá fronta, 624 stran, doporučená cena 379 Kč.


Další články z rubriky

CO V POSLEDNÍCH DNECH DĚLALA KATEŘINA BROŽOVÁ S JIŘÍM ŠKORPÍKEM?

CO V POSLEDNÍCH DNECH DĚLALA KATEŘINA BROŽOVÁ S JIŘÍM ŠKORPÍKEM?

JANA MAREŠOVÁ: NEBOJME SE BÁT

JANA MAREŠOVÁ: NEBOJME SE BÁT

GIUSEPPE CECCARELLI: NOVÝ DRESS CODE

GIUSEPPE CECCARELLI: NOVÝ DRESS CODE

PETR JÁKL ZÍSKAL DO SVÉHO FILMU DRŽITELE DVOU OSCARŮ MICHAELA CAINA!

PETR JÁKL ZÍSKAL DO SVÉHO FILMU DRŽITELE DVOU OSCARŮ MICHAELA CAINA!

PROČ ZAHÁJÍ ŠVANDOVO DIVADLO SEZÓNU V PODZEMÍ?

PROČ ZAHÁJÍ ŠVANDOVO DIVADLO SEZÓNU V PODZEMÍ?

ALFONS MUCHA - SLOVANSKÁ EPOPEJ