Magazín Elita

PRAŽSKÝ MAJÁLES SE NEZADRŽITELNĚ BLÍŽÍ

PRAŽSKÝ MAJÁLES SE NEZADRŽITELNĚ BLÍŽÍ

12. Pražský Majáles bude zahájen postavením studentské májky. O doprovodné akce nebude nouze, program je tradičně pěkně našlápnutý. Oslavy vyvrcholí 29. dubna 2016 v podobě velkého open-air festivalu na letišti v Letňanech, kterého se festivaloví nadšenci jistě už nemohou dočkat.

MAJÁLESOVÝ PROGRAM – PRAHA 2016

KRYŠTOF, HORKÝŽE SLÍŽE, MANDRAGE, XINDL X, WOHNOUT, RYBIČKY 48, VYPSANÁ FIXA, UDG, MAJK SPIRIT, KONTRAFAKT, PAULIE GARAND, VOXEL, ATMO MUSIC, JELEN, SLZA, STO ZVÍŘAT, SKYLINE a další

Aktuality: http://praha.majales.cz/aktualne/ 

UPOZORŇUJEME!!!!

CO MOHU DO AREÁLU

  • malou svačinu (1 bageta apod.)
  • NEALKO pití v plastové láhvi do objemu 0,75 / osobu (není možné kumulovat ve stylu "jdeme dva, tak chceme 1,5 litrovou láhev)
  • fotoaparáty - amatérské i profesionální zrcadlovky
  • děti, pokud jsem jejich rodič a budu po celou dobu s nimi (v areálu není hlídání dětí), děti do 12ti let včetně mají vstup zdarma za nezbytného doprovodu rodičů

CO NEMOHU DO AREÁLU

  • psi a jakákoliv jiná zvířata
  • jakékoliv nelegální drogy
  • vodní dýmky
  • jakékoliv zbraně
  • ostatní nebezpečné předměty

 

Historie majálesů

Tradice tolerovat studentskou recesi sahá až do 15. století, kdy došlo k rozmachu univerzit. Na našem území se ty první konaly až v 18. století, avšak jen ojediněle, nebyla prostě příznivá doba. K oživení došlo až v letech poválečných, kdy se o vzkříšení zasazovali mladí svazáci, a to v podobě opravdu studentské recese, avšak ke zneužití propaganda Ústředního výboru Československého svazu mládeže došlo až po roce 1956. V tomto období byla vydána metodická příručka „Ako pripraviť majáles“.  Měla být takto vtažena do oslav dělnická mládež. Karlova univerzita (UK) tehdy měla doporučena hesla podporující svaz mládeže a do průvodu přišla s hesly typu: „Ať vzkvétá aparát Československého svazu mládeže - opora naší práce!“ Tato doporučení odmítalo přijmout několik fakult. Jako nejodvážnější se ukázali studenti Matematicko-fyzikální fakulty UK a Pedagogické fakulty UK byli natolik odvážní, že za svobodu majálesových oslav sestavili petici, která vyzývala ke zrušení cenzury a přehodnocení vztahu k SSSR či omezení kádrového řízení na školách. Tento krok vyvolal zájem nejvyšších složek policejní bezpečnosti a jistá omezení. Rok 1964 se ledy přeci jen prolomily a díky tomu se v roce 1965 mohl stát králem pražského majálesu slavný americký beatnik Allen Ginsberg z blažené generace, což bylo umělecké a literární hnutí v USA. Ovšem za dva dny byl Ginsberg zatčen pro opilství a obviněn za výtržnictví, narkomanii a propagaci homosexuality a byl nemilosrdně vyhoštěn z Československa. O rok později bylo vyhodnoceno, že majáles není žádoucí a z vůle úřední byly nahrazeny jarními studentskými slavnostmi v rámci Týdnů mládeže.

Více informací: http://praha.majales.cz/


Další články z rubriky

KEMP JE MRTEV? AŤ ŽIJE KEMP!

KEMP JE MRTEV? AŤ ŽIJE KEMP!

HOST FEBIOFESTU 2018: CATHERINE DENEUVE

HOST FEBIOFESTU 2018: CATHERINE DENEUVE

ISLANDŠTÍ GUSGUS VYDÁVAJÍ NOVÉ ALBUM A PŘEDSTAVÍ HO NA COLOURS OF OSTRAVA

ISLANDŠTÍ GUSGUS VYDÁVAJÍ NOVÉ ALBUM A PŘEDSTAVÍ HO NA COLOURS OF OSTRAVA

EXTRAVAGANTNÍ JAMAJSKÁ ZPĚVAČKA GRACE JONES VYSTOUPÍ NA COLOURS OF OSTRAVA

EXTRAVAGANTNÍ JAMAJSKÁ ZPĚVAČKA GRACE JONES VYSTOUPÍ NA COLOURS OF OSTRAVA

FESTIVAL SVĚTLA BLIK BLIK V POLOVINĚ BŘEZNA ZNOVU ROZZÁŘÍ PLZEŇ

FESTIVAL SVĚTLA BLIK BLIK V POLOVINĚ BŘEZNA ZNOVU ROZZÁŘÍ PLZEŇ

HALADA