Magazín Elita

PRAŽSKÝ MAJÁLES SE NEZADRŽITELNĚ BLÍŽÍ

PRAŽSKÝ MAJÁLES SE NEZADRŽITELNĚ BLÍŽÍ

12. Pražský Majáles bude zahájen postavením studentské májky. O doprovodné akce nebude nouze, program je tradičně pěkně našlápnutý. Oslavy vyvrcholí 29. dubna 2016 v podobě velkého open-air festivalu na letišti v Letňanech, kterého se festivaloví nadšenci jistě už nemohou dočkat.

MAJÁLESOVÝ PROGRAM – PRAHA 2016

KRYŠTOF, HORKÝŽE SLÍŽE, MANDRAGE, XINDL X, WOHNOUT, RYBIČKY 48, VYPSANÁ FIXA, UDG, MAJK SPIRIT, KONTRAFAKT, PAULIE GARAND, VOXEL, ATMO MUSIC, JELEN, SLZA, STO ZVÍŘAT, SKYLINE a další

Aktuality: http://praha.majales.cz/aktualne/ 

UPOZORŇUJEME!!!!

CO MOHU DO AREÁLU

  • malou svačinu (1 bageta apod.)
  • NEALKO pití v plastové láhvi do objemu 0,75 / osobu (není možné kumulovat ve stylu "jdeme dva, tak chceme 1,5 litrovou láhev)
  • fotoaparáty - amatérské i profesionální zrcadlovky
  • děti, pokud jsem jejich rodič a budu po celou dobu s nimi (v areálu není hlídání dětí), děti do 12ti let včetně mají vstup zdarma za nezbytného doprovodu rodičů

CO NEMOHU DO AREÁLU

  • psi a jakákoliv jiná zvířata
  • jakékoliv nelegální drogy
  • vodní dýmky
  • jakékoliv zbraně
  • ostatní nebezpečné předměty

 

Historie majálesů

Tradice tolerovat studentskou recesi sahá až do 15. století, kdy došlo k rozmachu univerzit. Na našem území se ty první konaly až v 18. století, avšak jen ojediněle, nebyla prostě příznivá doba. K oživení došlo až v letech poválečných, kdy se o vzkříšení zasazovali mladí svazáci, a to v podobě opravdu studentské recese, avšak ke zneužití propaganda Ústředního výboru Československého svazu mládeže došlo až po roce 1956. V tomto období byla vydána metodická příručka „Ako pripraviť majáles“.  Měla být takto vtažena do oslav dělnická mládež. Karlova univerzita (UK) tehdy měla doporučena hesla podporující svaz mládeže a do průvodu přišla s hesly typu: „Ať vzkvétá aparát Československého svazu mládeže - opora naší práce!“ Tato doporučení odmítalo přijmout několik fakult. Jako nejodvážnější se ukázali studenti Matematicko-fyzikální fakulty UK a Pedagogické fakulty UK byli natolik odvážní, že za svobodu majálesových oslav sestavili petici, která vyzývala ke zrušení cenzury a přehodnocení vztahu k SSSR či omezení kádrového řízení na školách. Tento krok vyvolal zájem nejvyšších složek policejní bezpečnosti a jistá omezení. Rok 1964 se ledy přeci jen prolomily a díky tomu se v roce 1965 mohl stát králem pražského majálesu slavný americký beatnik Allen Ginsberg z blažené generace, což bylo umělecké a literární hnutí v USA. Ovšem za dva dny byl Ginsberg zatčen pro opilství a obviněn za výtržnictví, narkomanii a propagaci homosexuality a byl nemilosrdně vyhoštěn z Československa. O rok později bylo vyhodnoceno, že majáles není žádoucí a z vůle úřední byly nahrazeny jarními studentskými slavnostmi v rámci Týdnů mládeže.

Více informací: http://praha.majales.cz/


Další články z rubriky

ŠESTNÁCTÝ ROČNÍK HIP HOP KEMPU JE TADY!

ŠESTNÁCTÝ ROČNÍK HIP HOP KEMPU JE TADY!

HIP HOP KEMP 2017: SWEET SIXTEEN

HIP HOP KEMP 2017: SWEET SIXTEEN

KOMPLETNÍ ČASOVÝ LINE-UP FESTIVALU LET IT ROLL 2017!

KOMPLETNÍ ČASOVÝ LINE-UP FESTIVALU LET IT ROLL 2017!

LETOŠNÍ LET IT ROLLU SI ROZHODNĚ NENECHTE UJÍT!

LETOŠNÍ LET IT ROLLU SI ROZHODNĚ NENECHTE UJÍT!

RODINNÝ FESTIVAL KEFÍR NA ZÁMKU KAČINA BUDE LETOS DELŠÍ

RODINNÝ FESTIVAL KEFÍR NA ZÁMKU KAČINA BUDE LETOS DELŠÍ