Magazín Elita

SYSTEMICKÝ KOUČ VILÉM URBAN RESPEKTUJE ORIGINALITU

SYSTEMICKÝ KOUČ VILÉM URBAN RESPEKTUJE ORIGINALITU

Systemický druh koučů je jedním z nejmladších a platí, že přesto patří mezi nejefektivnější kouče vůbec. Mezi ně se řadí známý psychoterapeut Vilém Urban. Při své práci vychází ze Sokratova rčení: „Ode mě se nikdy ničemu nenaučili, nýbrž sami ze sebe nalezli a zrodili mnoho krásných věcí.“  

Osobnostnímu rozvoji se aktivně věnuje téměř dvacet let. Vychází z respektování člověka jako součásti konkrétních systémů. Své klienty vede k uvědomování si vlastních rolí v rodině, v pracovních kolektivech a komunitách, ve kterých se přirozeně vyskytují. Vilém Urban se během své praxe setkává s různými typy lidí. Poměrně často s těmi, kteří přichází v očekávání, že někdo jiný je větší expert na jejich život a problémy než oni sami a věří tomu, že existuje „odborník“, který má patent na jejich život a tím pádem i na řešení jejich věcí.

Zajímalo nás, v čem vidí největší tíhu své práce?

„Vždy musím najít vnitřní motiv, proč klient přišel, kdo ho za mnou poslal. Často se potýkám s lidmi v pozadí, kteří za mnou klienty vysílají. Vždy však usiluji o to, aby přicházeli obě strany (např. syn s matkou). Nejhorší je, když přijde mladý člověk, který Vám sdělí, že ho tam poslala máma nebo táta, proto prostě chodí… Když vidím člověka, kterému více vyhovuje si dělat poznámky či si své myšlenky jen tak lehce načrtnout, umožním mu to. Dovedu si dost dobře představit, že spousta lidí neumí své emoce vyjádřit slovy, tak je i mým úkolem jim pomoci najít způsob, jak se vyjádřit: slovem – přes obraz – přes hudbu – přes příběh – přes fantazii. Nebojím se vytáhnout cokoli, co zrovna může pomoci. Nemám to striktně vymezené. Je to případ od případu.“ Tato specifická metoda si neklade za cíl poznávat jen člověka, ale především kontexty jeho zapojení a fungování v systémech tak, ale musí i on sám sebe poznával.

Co je specifické pro Váš způsob práce? Čím se odlišujete?

Moje silná a slabá stránka zároveň, a to je, že se na ty lidi snažím napojovat. Hodně se ponořím do toho jejich příběhu. Jsem vlastně s nimi. Dávám jim pocit, že jsem tam pro ně. Neberu si klienty, abych se uživil, ale protože mne to baví.

Kouč Vilém Urban tvrdí, že se zaměřuje na proces a ne na řešení a cítí, že jeho profesionálním úkolem je pomáhat „v porodu“ v rámci cílů a potřeb změny klienta. Jeho výchozím bodem je respekt k originalitě a jedinečnosti každého člověka. Jeho hlavní pracovní činnost spočívá ve vzdělávání dospělých, což mu uvolňuje práci s jednotlivými klienty.

 

-red/lz-


Další články z rubriky

I DROBNÉ PORANĚNÍ OKA MŮŽE ZPŮSOBIT VÁŽNÉ KOMPLIKACE

I DROBNÉ PORANĚNÍ OKA MŮŽE ZPŮSOBIT VÁŽNÉ KOMPLIKACE

CHCETE-LI SKONCOVAT S ALERGIEMI, MUSÍTE JÍT PO PŘÍČINÁCH!

CHCETE-LI SKONCOVAT S ALERGIEMI, MUSÍTE JÍT PO PŘÍČINÁCH!

CHODIDLA JSOU NAŠÍ VIZITKOU!

CHODIDLA JSOU NAŠÍ VIZITKOU!

THE EMBLEM HOTEL: CESTOVATELSKÝ RÁJ V CENTRU PRAHY

THE EMBLEM HOTEL: CESTOVATELSKÝ RÁJ V CENTRU PRAHY

POCENÍ JE ZCELA PŘIROZENÝ PROCES, ALE BÝVÁ I VELMI NEŽÁDOUCÍ…

POCENÍ JE ZCELA PŘIROZENÝ PROCES, ALE BÝVÁ I VELMI NEŽÁDOUCÍ…

ALFONS MUCHA - SLOVANSKÁ EPOPEJ