Magazín Elita

SHAKESPEAROVSKÉ DRAMA MACBETH JDE DO KIN

SHAKESPEAROVSKÉ DRAMA MACBETH JDE DO KIN

Macbeth je příběh neohroženého válečníka, kterého na kolena srazí jeho vlastní ambice a touha po moci, kterou posiluje jeho ctižádostivá žena.

Shakespearovské drama navazuje na vlnu britských adaptací děl génia alžbětinského divadla, v nichž září současná herecká elita. Macbeth, kterého ztvárnil charismatický Michael Fassbender, je obávaný skotský válečník, který se neleká zuřivých bitev. Když na vřesovišti vyslechne věštbu, že bude příštím králem, podlehne velkolepé vidině, která ho vede k moci. Netuší, jak velkou cenu bude muset zaplatit. Cestu ke koruně dláždí smrt a úklady, které nakonec pohltí Macbetha i jeho ženu, držitelku Oscara Marion Cotillard.

Režisér Justin Kurzel patří k nejpozoruhodnějším talentům „drsné“ generace australského filmu, jež po svém navazuje na tamní novou vlnu (Peter Weir, Jane Campion), která rudý kontinent po svém nástupu v průběhu 70. let zapsala na filmovou mapu. Kurzel se ve svém pozoruhodném debutu Snowtown (2011) zaměřil na děsivé morální vákuum, který kolem sebe vytvořil nejslavnější australský sériový vrah John Bunting. Důrazem na lyrické detaily a náročné výpustkové vyprávění na sebe Australan  ihned upoutal pozornost. Syrová, virtuózní a intenzivní interpretace Macbetha je jeho prvním krokem do světa „velkého filmu“.

Divák mající v oblibě historická dramata na plátně, neodejde zklamán. Film Vás pohltí hned na samém začátku a propustí Vás až posledními titulky.

První filmové zpracování Macbetha se natočilo už v roce 1908, jeho nejnovější verze s Michaelem Fassbenderem je už sedmnáctá v řadě. Mezi nejzajímavější adaptace patří například Macbeth z roku 1948 od Orsona Wellse, kde si zahrál i hlavní roli, nebo britská adaptace Macbetha z roku 1978 s Ianem McKellenem a Judi Dench. Kurzelova nová interpretace shakespearovsky ambiciózního vraha sklízela úspěch pro svojí vizuální stránku už při premiéře v Cannes, kde byl film v hlavní soutěžní sekci. Jak řekl filmový kritik The Guardian Peter Bradshaw: "Tohle není tradiční adaptace Macbetha vtísněného do klaustrofobických interiérů. Zde hrají velkou roli obrovské skotské pláně, podobně jako novozélandská Středozemě ve filmech Petera Jacksona."

Trailer s českými titulky: https://www.youtube.com/watch?v=vMJ91IAuFQY

Macbetha uvidí čeští a slovenští diváci jako jedni z prvních v Evropě, několik týdnů před jeho premiérou v USA.

Fotogalerie
4982

Další články z rubriky

PRODEJ PÁNSKÉHO KLUBU POMŮŽE NEVIDOMÝM

PRODEJ PÁNSKÉHO KLUBU POMŮŽE NEVIDOMÝM

JANA LEBLANC: BUDU MAMINKA

JANA LEBLANC: BUDU MAMINKA

NENECHTE SI UJÍT FILM ŽIVOT (Life)

NENECHTE SI UJÍT FILM ŽIVOT (Life)

NENECHTE SI UJÍT FILM JACKIE

NENECHTE SI UJÍT FILM JACKIE

JONES GARETH P.: ZRADA RODŮ TRNHOFFŮ

JONES GARETH P.: ZRADA RODŮ TRNHOFFŮ