Magazín Elita

NEJBOHATŠÍ ŠVÉDSKÝ SPISOVATEL VYDĚLAL UŽ PŮL MILIARDY

NEJBOHATŠÍ ŠVÉDSKÝ SPISOVATEL VYDĚLAL UŽ PŮL MILIARDY

Oblíbený švédský spisovatel Jonas Jonasson trhá svým psaním rekordy v příjmech.

Téměř každý zná knihu „Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel“či knihu „Analfabetka, která uměla počítat“a pravděpodobně i novinku „Zabiják Anders“.  Švédský deník Expressen zmapoval společnosti Jonase Jonassona, jež se starají o příjmy z jeho prvních dvou uvedených knih Stoletý stařík a Analfabetka a zjistil, že dohromady vydělaly 370 milionů korun - a když se započítají předpokládané příjmy roku 2015, vygenerují jeho knihy příjem přes 450 milionů, tvrdí odborníci z branže.

„Já jsem nezveřejnil žádné prohlášení, ale tyto údaje nezní nepřiměřeně. Jen si uvědomte, že aktiva jsou k dispozici ve švédské společnosti s ručením omezeným, a tedy více než polovina zmizí na daních. Ale pořád tam ještě dost zbyde," odpovídá Jonas Jonasson na otázky týkající se ekonomiky svého psaní.

Pomáhá svým blízkým

Jonas Jonasson říká: „Finančně lze běh mého dospělého života rozdělit na dvě části. První část, kdy peníze došly dřív, než uplynul měsíc. A druhou část, kdy měsíc vyprší dřív, než dojdou peníze. Můžu si koupit nové auto, kdy chci, a je to skvělý pocit svobody. Ale koupě sedmi nových vozů mě neučiní sedmkrát šťastnějším. Pořád máte jen jeden zadek, který si autem vezete."

Co budete s penězi dělat?

"Pomáhám svým nejbližším, samozřejmě. Matce, bratrům a jejich rodinám i dalším, kteří jsou mně a mému synovi opravdu blízcí. Už spoustu let podporuji Lékaře bez hranic. A pokud budu mít trochu času, mám v úmyslu si udělat pilotní průkaz na vrtulník. No a pak bude ta správná chvíle koupit si ten vrtulník. No, když bydlíte na ostrově..." (Jonas Jonasson žije na ostrově Gotland v Baltském moři.)

Věnujete hodně času dopisům s žádostmi o peníze?

Ne. Pořád se nemůžu věnovat vyhodnocování potřeb druhých. Moje volba jsou Lékaři bez hranic. Ti také budou nejvíce potřebovat další podporu."

Právní pře

Ne ve všem se mu daří. Jonasson vede právní spor s britským nakladatelem kvůli nezaplaceným šesti milionům eur za práva na Stoletého staříka.

„Peníze mě tolik netrápí, ale zaráží mě jejich jednání. Kdyby sídlili v nějakém mizerném koutě světa, a ne v centru Londýna!" říká Jonasson.

Koncem září vyšla ve Švédsku třetí kniha Jonase Jonassona Zabiják Anders a jeho přátelé (a občas i nepřátelé). Český překlad vyjde v září příštího roku v nakladatelství Panteon.

-red/zdroj:Panteon-


Další články z rubriky

PRÁVĚ PROBÍHÁ FESTIVAL KOMEDIE V NOVÉM MĚSTĚ NAD METUJÍ

PRÁVĚ PROBÍHÁ FESTIVAL KOMEDIE V NOVÉM MĚSTĚ NAD METUJÍ

PAVLÍNA GARDIANOVÁ A DALIBOR ŠÍPEK SE CÍTĚ BLÍZCE VZDÁLENÍ…

PAVLÍNA GARDIANOVÁ A DALIBOR ŠÍPEK SE CÍTĚ BLÍZCE VZDÁLENÍ…

JULIE SVĚCENÁ DOBÝVÁ SVĚT HUDBOU

JULIE SVĚCENÁ DOBÝVÁ SVĚT HUDBOU

FILM O YOUTUBERECH NEJSLEDOVANĚJŠÍ NÁM UKÁŽE, JAK ŽIJÍ

FILM O YOUTUBERECH NEJSLEDOVANĚJŠÍ NÁM UKÁŽE, JAK ŽIJÍ

SOUTĚŽ O KNIHU RECEPTY Z BYLINEK

SOUTĚŽ O KNIHU RECEPTY Z BYLINEK