Magazín Elita

SPECTACULARE ZAHÁJÍ BELGICKÝ TANEČNÍ SOUBOR MOSSOUX-BONTÉ A KONCERT CLARINET FACTORY S CHRISTOPHEREM WILLITSEM

SPECTACULARE ZAHÁJÍ BELGICKÝ TANEČNÍ SOUBOR MOSSOUX-BONTÉ A KONCERT CLARINET FACTORY S CHRISTOPHEREM WILLITSEM

První ročník nezávislé muziky, hudebních fúzí, tance, projekcí, fyzického divadla a improvizací je koncepčně uchopen a svázán do „útvaru“ Festival Spectaculare, který začne již 20. ledna v Praze. Zahájen bude na Nové scéně Národního divadla, a to komponovaným večerem, který nabídne jak současný tanec a pohybové divadlo, tak i výjimečný hudební zážitek.

V první části večera uvede přední belgický taneční soubor Mossoux-Bonté nové představení Les buveuses de café, které je plné vizuální dokonalosti, hudební a taneční ekvilibristiky a jemného surreálna. „Soubor znají pražští diváci z festivalů Tanec Praha nebo Nultý bod,“ doplňuje dramaturg divadelního programu Petr Boháč. Ve druhé části vystoupí kvarteto Clarinet Factory. „Jeho heslem je hudba bez hranic - od klasiky přes jazz a etno až k volnomyšlen­kářské improvizaci,“ říká hudební dramaturg Josef Sedloň. Na festivalu pokřtí nové dvojalbum Worx and Reworx, kterým si připomenou dvě dekády existence a které bude obsahovat původní skladby a jejich exkluzivní remi­xy.

Clarinet Factory, foto dodal ArtsMarketing.CZ

Festival bude probíhat dále v centru současného umění DOX a ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci. Představí přední jména současné hudební scény, jako například Jon Hopkins, který spolupracoval s Coldplay či Brianem Enem, dále Nils Frahm, Fennesz, Hauschka, bvdub, Frederic Robinson či Samuli Kosminen.

Koncerty doplní přední VJové jako Jon Wozencroft, Anders Weberg nebo od nás Dan Gregor a Dušan Urbanec. Festival také připravuje speciální uvedení nového představení Faith předního českého souboru fyzického divadla Tantehorse s živou hudbou německého dark-jazzového kvarteta Bohren & Der Club of Gore. Nabídku doplní projekce hudebních filmů v Biu Oko (Dead Can Dance, Sigur Rós, Einstürzende Neubauten apod.) a workshopy – interaktivní pro děti s Clarinet Factory a Alanem Vitoušem i pro zájemce o hlubší znalosti s přítomnými hudebníky.

Foto z tiskové konference

„Název přehlídky odkazuje k tomu, že všechna vystoupení bude doprovázet výrazná vizuální složka – projekce, VJing nebo videomapping,“ vysvětluje Josef Sedloň, který stojí i za projektem Music Infinity. „Festival Spectaculare je přirozeným vyústěním této koncertní série, završením našeho osmiletého snažení. Připravujeme jej pro diváky, které zajímá současný hudební vývoj, co je právě teď aktuální ve světě a také přesahy do budoucnosti,“ doplňuje Sedloň.

27. ledna v Centru současného umění DOX „postaví“ své kytarové stěny rakouský hudebník Fennesz za doprovodu VJe Jona Wozencrofta, grafika a zakladatele labelu Touch. V druhé části večera se představí trio Marsena Julese z Německa, který za doprovodu VJe Anderse Weberga propojí atmosférickou elektroniku s klavírem a houslemi. Druhý den zde vystoupí americký ambientní hudebník a producent Brock Van Wey známější pod jménem bvdub. Druhým hostem bude další americký skladatel Rafael Anton Irisarri, který se pohybuje na hranicích mezi ambientem, elektronickou a moderní vážnou hudbou. Jako VJs je projekcemi doprovodí Dan Gregor a Dušan Urbanec.

Foto: Tomo Saito: Christopher Willits

29. ledna se ve Studiu Hrdinů - Veletržním paláci spojí oceňovaný český soubor fyzického divadla Tantehorse Miřenky Čechové a Andrey Miltnerové s kultovní dark-jazzovou německou formací Bohren & Der Club of Gore. Mezi nejočekávanější vystoupení Festivalu Spectaculare jistě patří Jon Hopkins, britský elektronický kouzelník, který vystoupí v Paláci Akropolis 30. ledna. Přehlídku zakončí 31. ledna opět v Paláci Akropolis dvojkoncert talentovaného klavíristy a skladatele z Berlína, Nilse Frahma, a vystoupení německého klavíristy Hauschky, který si jako hosta přiveze finského perkusionistu Samuli Kosminena, známého mimo jiné ze spolupráce s Kronos Quartetem.

Vstupenky na zahájení jsou k dostání v pokladně Nové scény a v sítích Ticketpro, Ticketportal a Ticketstream. Vstupenky na projekce filmů v Biu Oko jsou v prodeji na pokladně tohoto kina.

Více informací: www.spectaculare.cz a www.facebook.com/festivalspectaculare

FESTIVAL SPECTACULARE

20. – 31. ledna 2014, Praha

Úvodní foto Laurent Philippe: Mossoux Bonte

Zdroj: Tisková informace vydaná pořadatelem

Fotogalerie
2972 2973

Další články z rubriky

LONDÝNSKÁ MORCHEEBA VYSTOUPÍ NA METRONOME FESTIVAL PRAGUE 2019!

LONDÝNSKÁ MORCHEEBA VYSTOUPÍ NA METRONOME FESTIVAL PRAGUE 2019!

BLUES ALIVE 2018 ZAHÁJÍ 15. LISTOPADU

BLUES ALIVE 2018 ZAHÁJÍ 15. LISTOPADU

TISÍCE PŘÍZNIVCŮ RAPU JIŽ BALÍ, HIP HOP KEMP SE BLÍŽÍ!

TISÍCE PŘÍZNIVCŮ RAPU JIŽ BALÍ, HIP HOP KEMP SE BLÍŽÍ!

NENECHTE SI UJÍT  LETNÍ HUDEBNÍ VEČERY NAPŘÍČ ŽÁNRY V CENTRU PRAHY

NENECHTE SI UJÍT LETNÍ HUDEBNÍ VEČERY NAPŘÍČ ŽÁNRY V CENTRU PRAHY

FESTIVAL VIBES OF HAVANA ROZTANČIL PRAHU!

FESTIVAL VIBES OF HAVANA ROZTANČIL PRAHU!

ALFONS MUCHA - SLOVANSKÁ EPOPEJ