Magazín Elita

ZA ZADRŽOVÁNÍ TEKUTIN V TĚLE ODPOVÍDÁ DRASLÍK

ZA ZADRŽOVÁNÍ TEKUTIN V TĚLE ODPOVÍDÁ DRASLÍK

Tekutiny jsou v těle zadržovány, pokud máme v nerovnováze draslík s fosforem a sodíkem. Draslík patří mezi nejrozšířenější prvky vůbec. V lidském těle patří mezi jeden z hlavních minerálů. Podílí se na stabilitě vnitřního prostředí.

Jeho zásadní funkce vedení nervového vzruchu ve svalovém vztahu a při živin na získávání energii v těle. Je také nezbytný pro správnou činnost srdce. Draslík se do oběhu dostává přes střevní bariéru, kde je snadno vstřebatelný. Například olivový olej vstřebání draslíku zvyšuje a vláknina zase snižuje.

Při větším poklesu či zvýšení jeho hladiny jsme vážně ohroženi náhlou srdeční zástavou. Jeho hladinu regulují ledviny, pokud trpíme onemocněním ledvin, může být hladina draslíku v našem těle nestabilní a častěji jsme ohroženi jeho zvýšenou hladinou.

Při nedostatku draslíku jsme více unavení, celkově slabí a ospalí. Tyto příznaky téměř vždy doprovází bolesti hlavy a nevylučují se svalové křeče. Vyloučit nemůžeme ani nepravidelný srdeční rytmus.

  • Co způsobuje nedostatek draslíku v těle: nemoci ledvin, nedostatečný přívod draslíku, hladovění, mentální anorexie, průjmy, zvracení, zneužívání projímadel, vyšší dávky inzulínu, některé typy intoxikací

Nadbytek draslíku se nejčastěji projevuje brněním v končetinách, pocity slabosti, ale také průjmy nebo zvracení.

  • Co způsobuje nadbytek draslíku v těle: používání některých svalových relaxancií, některými typy léků (betablokátory), při překyselení (významné snížení pH) a někdy v průběhu narkózy.

Doporučená denní je dostupná v běžně konzumovaných potravinách. Dávka pro dospělé je 2-4 gramy, u dětí cca do 11 let by mělo být podáváno o 1 gram méně. Dávku draslíku bychom měli cíleně zvýšit při průjmech a nadměrném pocení, kdy vyrovnáváme ztrátu tekutin a minerálů v podobě iontových nápojů nebo minerální vody. Na doplňování draslíku nesmíme zapomínat při vytrvalostních sportech, abychom předešli únavě a křečím.

Samostatnou kapitolou jsou diuretika, tedy léky na odvodnění, po jejichž podání mohou být ztráty močí nebezpečné, proto je nezbytné vždy jejich podání konzultovat předem s lékařem.

Nejbohatší na draslík jsou: banány, sušené meruňky a švestky, brambory, pomerančový džus, kiwi

 

Text: Lenka Žáčková

Foto: ilustrační


Další články z rubriky

HRA ROKU 2018 JE SKVĚLÝ PORTUGALSKÝ AZUL

HRA ROKU 2018 JE SKVĚLÝ PORTUGALSKÝ AZUL

ZÁZRAK PRO VAŠI PLEŤ Z HAVLÍKOVY PŘÍRODNÍ APOTÉKY

ZÁZRAK PRO VAŠI PLEŤ Z HAVLÍKOVY PŘÍRODNÍ APOTÉKY

ŠKOLY I ŠKOLKY VOLAJÍ! KDO ONEMOCNÍ JAKO PRVNÍ?

ŠKOLY I ŠKOLKY VOLAJÍ! KDO ONEMOCNÍ JAKO PRVNÍ?

VYSPĚTE SE ZDRAVĚ I NA CHATĚ S MATRACEMI MORAVIA COMFORT

VYSPĚTE SE ZDRAVĚ I NA CHATĚ S MATRACEMI MORAVIA COMFORT

OČNÍ PORADNA: JÓGA PRO UNAVENÉ OČI

OČNÍ PORADNA: JÓGA PRO UNAVENÉ OČI

ALFONS MUCHA - SLOVANSKÁ EPOPEJ