Magazín Elita

SANEP: VLÁDA PREMIÉRA JIŘÍHO RUSNOKA MÁ NADPOLOVIČNÍ DŮVĚRU ČECHŮ, NEJMENŠÍ DŮVĚRU MÁ FISCHER

SANEP: VLÁDA PREMIÉRA JIŘÍHO RUSNOKA MÁ NADPOLOVIČNÍ DŮVĚRU ČECHŮ, NEJMENŠÍ DŮVĚRU MÁ FISCHER

Vláda premiéra Jiřího Rusnoka se aktuálně těší důvěře 55,9 % domácí populace. Názor, že by vláda premiéra Jiřího Rusnoka měla získat ve Sněmovně důvěru, pak v souhrnu sdílí 56,8 % veřejnosti. Ukázal to aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP. Vláda expremiéra Petra Nečase měla přitom v únoru letošního roku důvěru 14,7 % veřejnosti.

Jak dále ukázal průzkum společnosti SANEP, podle názoru 39,3 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, vláda premiéra Jiřího Rusnoka by měla vládnout pouze po nezbytnou dobu nutnou k vyhlášení předčasných voleb. Názor, že by Rusnokova vláda měla vládnout až do řádných voleb v roce 2014, pak sdílí 21,5 % dotázaných. Naopak názor, že by Rusnokova vláda neměla vládnout vůbec, sdílí 35,1 % dotázaných.

Největší důvěře se z vládního kabinetu těší samotný premiér Jiří Rusnok, který má důvěru v souhrnu 59,8 % dotázaných. Uvedené hodnoty v hodnocení důvěry jednotlivých členů vlády představují souhrn kladných hlasů. Bývalý premiér Petr Nečas se přitom v dubnu letošního roku těšil důvěře pouhých 15,2 % veřejnosti.

Nadpoloviční důvěře se z vládního kabinetu Jiřího Rusnoka těší dále ministr obrany Vlastimil Picek (59,5 %), který byl ministrem obrany i ve vládě expremiéra Petra Nečase. Vlastimil Picek měl přitom v dubnu letošního roku, tedy měsíc po svém nástupu na post ministra obrany ve vládě expremiéra Petra Nečase, důvěru pouze 17,5 % veřejnosti. Skutečnost, že po pádu vlády premiéra Petra Nečase a svém znovujmenování ve vládě Jiřího Rusnoka získává Vlastimil Picek důvěru nadpoloviční většiny veřejnosti, svědčí bezesporu o jeho kreditu a profesionalitě, která není spojována s korupčními skandály vlády expremiéra Petra Nečase.

Jediná žena v Rusnokově vládě ministryně spravedlnosti Marie Benešová se pak těší důvěře 51,9 % veřejnosti.

Naopak nejmenší důvěru má z vládního kabinetu Jiřího Rusnoka ministr financí a neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer, který má důvěru 22,5 % dotázaných.

Pod třicetiprocentní hranicí skončil i ministr kultury a bývalý generální ředitel České televize a bývalý ředitel TV Óčko Jíří Balvín, který má důvěru v souhrnu 29,2 % respondentů.

Za pozornost stojí i důvěra ministra zahraničních věcí Jana Kohouta, který se opírá o důvěru 45,2 % veřejnosti. Jeho předchůdce Karel Schwarzenberg, který byl nejdůvěryhodnějším ministrem minulé vlády expremiéra Petra Nečase, se přitom v dubnu letošního roku podle průzkumu společnosti SANEP těšil důvěře 33,3 % veřejnosti.

Vysoká důvěra Rusnokova kabinetu bezpochyby souvisí s propastnou nedůvěrou bývalé Nečasovy koaliční vlády, která se potýkala s řadou korupčních skandálů. Většinová část domácí populace tak může Rusnokovu vládu vnímat, jako alespoň v tuto chvíli, nejlepší možné řešení politické krize a propastné nespokojenosti s vládou expremiéra Petra Nečase.

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 10. - 16. července 2013 na vybrané skupině 6.908 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 220 tisíc registrovaných uživatelů 19.318 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Více na http://www.sanep.cz

Fotogalerie
3116 3117

Další články z rubriky

JAK SE ZMĚNILY SPAM FILTRY A ZÁKLADNÍ PRAVIDLA ODESÍLÁNÍ E-MAILŮ

JAK SE ZMĚNILY SPAM FILTRY A ZÁKLADNÍ PRAVIDLA ODESÍLÁNÍ E-MAILŮ

V KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH MÁ ŠANCI VÍCE STRAN, ALE DOMINOVAT BUDE HNUTÍ ANO

V KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH MÁ ŠANCI VÍCE STRAN, ALE DOMINOVAT BUDE HNUTÍ ANO

MÁŘÍ MAGDALÉNA VNÁŠELA NADĚJI NA SVOBODNĚJŠÍ ŽIVOT ŽENÁM

MÁŘÍ MAGDALÉNA VNÁŠELA NADĚJI NA SVOBODNĚJŠÍ ŽIVOT ŽENÁM

PROČ ŠUMAVA VYSYCHÁ?

PROČ ŠUMAVA VYSYCHÁ?

SANEP VYHODNOTIL ČERVNOVÉ PREFERENCE KANDIDÁTŮ NA PRAŽSKÉHO PRIMÁTORA

SANEP VYHODNOTIL ČERVNOVÉ PREFERENCE KANDIDÁTŮ NA PRAŽSKÉHO PRIMÁTORA

Miss Princess

BETA GLUCAN