Magazín Elita

LIDSKÉ TĚLO: SVALY

LIDSKÉ TĚLO: SVALY

Sval je tvořen svalovou tkání. Je považován za orgán, jehož funkcí je umožnění aktivního pohybu těla či jen jeho části. Všechny svaly tvoří svalovou soustavu a dospělý člověk jich má 639. Svaly mají jedinečnou schopnost přeměnit chemickou energii živin v energii kinetickou a tepelnou.

Základní vlastností svalové tkáně je schopnost se stahovat (kontrahovat), což umožňují speciální vlákna. Stah svalu je důsledkem řetězce chemických reakcí (zvýšená koncentrace vápenatých iontů a tzv. nukleotidu), kdy dojde k tomu, že tenká aktivovaná vlákna se zasunují mezi tlustá vlákna, čímž se vlákno v cytoplazmě svalového vlákna (myofibrila) zkrátí a výsledkem je kontrakce. Proces stahu svalu a následného pohybu je možný za podmínek, že dojde k podráždění svalu, který má dostatečnou zásobu energie. Posilováním se dá docílit nárůstu svalové hmoty i zvětšení svalových vláken.

Druhy svalů:

  • Příčně pruhované, tedy kosterní svalstvo

Je ovladatelné vůlí a umožňuje tělu pohyb. Do této kategorie patří: jazyk, bránice, hlavní dýchací svaly, a dále svaly končetin a hlavy.

  • Srdeční svalovina

Podněty k jednotlivým stahům vznikají přímo v srdci.  Myokard není ovladatelný vůlí.

  • Hladká svalovina

Není tvořena vlákny, ale buňkami vřetenovitého tvaru, která se nedají ovládat vůlí, ale jeho reakce jsou pomalejší než u příčně pruhovaných svalů. Do této kategorie patří: vzpřimovač chlupů, svaly duhovky, stěny cév, trávicí trubice a žaludku, jsou uloženy u vývodů žláz a v děloze.

 

Zajímavosti o svalech:

  • V kůži máme umístěný sval, kterému se říká vzpřimovač chlupů. Jeho stah, tedy projev, je lidově nazýván „husí kůže“. Vzpřímení chlupů zlepšuje izolační schopnost. Dochází k němu bez vůle člověka například při chladu, ale i při stresu, který mobilizuje energii pro další reakci těla.
  • Jazyk je jediný sval, který je upevněn pouze na jednom konci.
  • V oční duhovce jsou hladké svaly, které při větším množství světla stáhnou zorničku a pří nedostatku světla ji zase roztáhnou tak, aby do oka proniklo vždy jen ideální množství světla.


Další články z rubriky

PROČ NEMÍVAJÍ VÍTĚZKY ČESKÉ MISS HLAD?

PROČ NEMÍVAJÍ VÍTĚZKY ČESKÉ MISS HLAD?

MISS ŠIŠKOVÁ SE FOTILA S JEZDCE F1 ROMAINEM GROSJEANEM

MISS ŠIŠKOVÁ SE FOTILA S JEZDCE F1 ROMAINEM GROSJEANEM

JEZDCI F1 MUSÍ NEZBYTNĚ DODRŽOVAT PITNÝ, COŽ UŽ VÍ I VÍTĚZKY ČESKÉ MISS

JEZDCI F1 MUSÍ NEZBYTNĚ DODRŽOVAT PITNÝ, COŽ UŽ VÍ I VÍTĚZKY ČESKÉ MISS

VE VELKOFILMU JAN ŽIŽKA SE POTKAJÍ HERCI ZE TŘÍ KONTINENTŮ

VE VELKOFILMU JAN ŽIŽKA SE POTKAJÍ HERCI ZE TŘÍ KONTINENTŮ

BATIST NEJ SESTŘIČKA  JE IVANA LELKESOVÁ SI ZAHRAJE V SERIÁLU MODRÝ KÓD

BATIST NEJ SESTŘIČKA JE IVANA LELKESOVÁ SI ZAHRAJE V SERIÁLU MODRÝ KÓD

ALFONS MUCHA - SLOVANSKÁ EPOPEJ