Magazín Elita

SOUTĚŽ EKOLOGIE V OBJEKTIVU 2012 MÁ SVÉ VÍTĚZE * OCENĚNY NEJLEPŠÍ SNÍMKY ZE SLOVENSKA A Z ČESKA

Brno 10. října (PROTEXT) - Prestižní fotografická soutěž ekologie v objektivu 2012 hodnotila více než 2000 přihlášených soutěžních snímků a odborná porota vybrala ty nejlepší. Vítězové si 9. října převzali ceny v Moravské Galerii v Brně.

Cílem soutěže je spolupráce se širokou veřejností a taktéž upozorňovat na důležitost environmentální odpovědnosti. Téma aktuálního ročníku soutěže vyhlašované firmou Bayer bylo "Udržitelná energie pro lepší život". Svůj pohled na toto téma v rámci soutěže prezentovali jak profesionální, tak amatérští fotografové. Soutěžilo se ve dvou základních kategoriích - od 10 do 17 let a nad 18 let. Každá z těchto kategorií má své vítěze. Třetí kategorií je doplňující ocenění: Cena internetu. Udělena byla i hlavní cena Grand Prix. Firma Bayer pořádá na území ČR tuto soutěž již devátým rokem, pod záštitou mezinárodní organizace UNEP, Ministerstva životního prostředí ČR a Českého svazu ochránců přírody.

Všechny přihlášené fotografie prošly přísným hodnocením odborné poroty, které předsedala i tento rok prof. Milota Havránková, fotografka s dlouholetou působností na Katedře fotografie VŠMU. Fotografie dále posuzovali další uznávaní odborníci:  Petr Špánek, fotograf a šéfredaktor časopisu Digitální Foto magazín a Jan Pohribný, fotograf a renomovaný pedagog Institutu tvůrčí fotografie.

V kategorii mladých autorů do 17 let získal první cenu třináctiletý Teodor Jendrišák (SR) za snímek s názvem Sluneční lampa. V kategorii nad 18 let se na první příčce umístil Josef Malý (ČR) s fotografií, kterou pojmenoval Základní živly - země, oheň, voda, vzduch. Milým překvapením bylo druhé místo v této kategorii, které získal 74letý Zdeněk Lín (ČR) - umístil se s fotografií Skladovaná energie pro přežití. Cenu internetu si odnesl Martin Urbánek (ČR) za snímek Svatba v harmonii s přírodou. Hlavní cenu Grand Prix 2012 udělila odborná porota fotografii Počasí na draka, které autorem je Jan Watzek (ČR).

Zdroj a oceněné fotografie: Communications Bayer s. r.o.