Magazín Elita

SANEP: VĚTŠINA ČECHŮ SOUHLASÍ S PROHIBICÍ

SANEP: VĚTŠINA ČECHŮ SOUHLASÍ S PROHIBICÍ

Praha 20. září (PROTEXT) - Většina Čechů souhlasí s prohibicí, v zastavení prodeje nebezpečného alkoholu však nevěří. Více než dvě desítky obětí jedovatého metanolu a nebezpečí dalšího šíření nebezpečného alkoholu jsou v tuto chvíli pro většinu domácí populace dostatečným argumentem pro schválení alkoholové prohibice.

Jak totiž ukázal aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP, více než tři pětiny domácí populace v souhrnu souhlasí se zákazem prodeje a nalévání alkoholu nad 20 procent na celém území ČR. Nicméně pouze jedna pětina veřejnosti se domnívá, že vyhlášení prohibice prodej nelegálního a životu nebezpečného alkoholu nezastaví. Lze tedy říci, že vyhlášená prohibice může být většinově vnímána jako vítaná snaha vlády o řešení nastalé situace. Na druhou stranu je však z dalších výsledků šetření společnosti SANEP zřejmé, že se tento v tuto chvíli většinový názor ovlivněný i skutečností, že se prohibice nevztahuje na Čechy oblíbené pivo a víno, může v poměrně krátké době zcela obrátit.

Většinově panuje u domácí veřejnosti jak názor, že prohibice nezabrání prodeji životu nebezpečného alkoholu a že prohibice nikdy nemůže zamezit konzumaci alkoholu, tak se většina domácí populace přiklání k názoru, že prohibice nahrává nelegálnímu prodeji alkoholu a zvýší zisky nelegálním výrobcům alkoholu.

Podle názoru více než třetiny veřejnosti pak může za vlnu úmrtí po otravě metylalkoholem především velice zisková tzv. černá výroba alkoholu a dále pak nedůsledná kontrola výrobců a prodejců alkoholu.

Podle názoru více než čtyřiceti procent veřejnosti je nejlepším nástrojem pro likvidaci černého obchodu s alkoholem a tedy zabránění dalším úmrtím způsobených otravou metanolem udělení vysokých trestů pro výrobce, distributory a prodejce nelegálního alkoholu. Více než třicet procent domácí populace vidí řešení v důsledné kontrole prodejců alkoholu a téměř dvacet procent veřejnosti by snížilo spotřební daň z alkoholu (lihu).

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 15. -17. září 2012 na vybrané skupině 4290 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu (více než 220 tisíc registrovaných uživatelů) 12.338 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Více na http://www.sanep.cz

Fotogalerie
1776 1777 1778 1779

Další články z rubriky

PROSLUNĚNÝ KŘEST KNIHY JANY MAREŠOVÉ BYL SKVĚLÝM ZÁŽITKEM

PROSLUNĚNÝ KŘEST KNIHY JANY MAREŠOVÉ BYL SKVĚLÝM ZÁŽITKEM

ONDŘEJ SOKOL PROVÁDÍ PO BRNĚNSKÉM VÝSTAVIŠTI…

ONDŘEJ SOKOL PROVÁDÍ PO BRNĚNSKÉM VÝSTAVIŠTI…

PROČ NEMÍVAJÍ VÍTĚZKY ČESKÉ MISS HLAD?

PROČ NEMÍVAJÍ VÍTĚZKY ČESKÉ MISS HLAD?

MISS ŠIŠKOVÁ SE FOTILA S JEZDCE F1 ROMAINEM GROSJEANEM

MISS ŠIŠKOVÁ SE FOTILA S JEZDCE F1 ROMAINEM GROSJEANEM

JEZDCI F1 MUSÍ NEZBYTNĚ DODRŽOVAT PITNÝ, COŽ UŽ VÍ I VÍTĚZKY ČESKÉ MISS

JEZDCI F1 MUSÍ NEZBYTNĚ DODRŽOVAT PITNÝ, COŽ UŽ VÍ I VÍTĚZKY ČESKÉ MISS

ALFONS MUCHA - SLOVANSKÁ EPOPEJ