Magazín Elita

NÁRODNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ MUZEUM A KNIHOVNA SE ZNOVU OTEVÍRÁ VĚTŠÍ, ROZSÁHLEJŠÍ, LEPŠÍ

NÁRODNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ MUZEUM A KNIHOVNA SE ZNOVU OTEVÍRÁ VĚTŠÍ, ROZSÁHLEJŠÍ, LEPŠÍ

Cedar Rapids (Iowa, USA) 27. června (PROTEXT/BusinessWire) - Umělecké exponáty světové úrovně dodají lesk velkolepému znovuotevření muzea. V Cedar Rapids ve státě Iowa bude v červenci 2012 otevřeno obnovené Národní české a slovenské muzeum a knihovna (NCSML). Představí tři umělecké výstavy světové úrovně, které přilákají a zaujmou návštěvníky z celého světa.

Muzeum s knihovnou, které je nyní rozšířené na 50 000 čtverečních stop (4645 čtverečních metrů), oslaví znovuotevření expozicí "Alfons Mucha: Inspirace secese". Výstava představující obrazy, šperky, sochy a litografie pochází přímo z Muchovy nadace v Praze a Londýně. Výstava této velikosti a významu se ve Spojených státech neobjevila od roku 1999, a je vůbec první svého druhu na Středozápadě.

Od roku 1995 do roku 2008 stálo muzeum NCSML na břehu řeky Cedar jako ikona všudypřítomné houževnatosti Čechů a Slováků. V roce 2008 svět překvapily rekordní záplavy.

"Když přišla povodeň, dělilo nás jen několik dní od zahájení projektu rozšíření muzea," řekl Gail Naughton, prezident a generální ředitel společnosti NCSML. "Takže v souladu s naším českým a slovenským dědictvím jsme namísto ústupu udělali krok vpřed." 1500 tun (3 miliony liber) vážící budova muzea, kterou nám v roce 1995 věnovali prezidenti Michal Kováč (Slovensko), Bill Clinton (USA) a Václav Havel (Česká republika), byla přesunuta o 100 metrů dále na místo, které leží několik metrů nad úrovní rekordní povodně.

Mnoho exponátů NCSML z oblasti výtvarného umění a folklóru sice nebylo ničivou záplavou zasaženo, ale velkou část bylo nutno zrenovovat a vyčistit.

Renovované exponáty NCSML si můžete prohlédnout v expozici "Vše se nakonec vypere", která představuje krásně vyzdobené textilie, včetně oblíbených krojů, pečlivě restaurovaných v Konzervačním centru v Chicagu. Unikátní výstava představuje největší sbírku zářivě barevných a kvalitních krojů mimo Českou republiku a Slovensko. Nejstarší kusy se datují do 16. století.

"Hodláme i nadále vystavovat naši kolekci krojů, porcelánu Royal Dux, skla Egermann, českého křišťálu, lidového umění a politických plakátů," řekl pan Naughton. "Naše poslání pro návštěvníky z celého světa je udržovat exponáty svěží a v dokonalém stavu. České a slovenské dějiny jsou dlouhé a bohaté, a my chceme tyto příběhy vyprávět prostřednictvím podmanivých exponátů."

Třetí významná expozice v rámci znovuotevření s názvem "Kouzlené a zázračné: Vítězné umění pro dětské knihy", zahrnuje 76 nejlepších ilustrací, které byly oceněny na mezinárodní soutěžní výstavě dětských knižních ilustrací Bienále ilustrací Bratislava (BIB), které se koná v Bratislavě od roku 1967.

"S těmito třemi honosnými expozicemi oslavíme naše znovuzrození z přírodní katastrofy v roce 2008," řekl pan Naughton. "Neexistuje lepší způsob, jak oslavit dokončení projektu takového rozsahu, než těmito uměleckými exponáty. Lidé, kteří přijdou, aby si je prohlédli, nebudou chtít odejít.

"Náš sen se uskutečnil díky štědrým příspěvkům jednotlivců, podniků a nadací, a také díly České republice, státu Iowa, Federální agentuře pro řízení záchranných prací a městu Cedar Rapids", dodal Naughton.

Přesídlené Národní české a slovenské muzeum a knihovna (jediné profesionální muzeum věnované české a slovenské historii a kultuře na světě) je nyní třikrát větší. Obsahuje více výstavních galerií, rozšířenou výzkumnou knihovnou, další prostory pro vzdělávací programy, novou muzejní prodejnu a větší úložný prostor pro sbírky.

Obnovené muzeum NCSML bude otevřeno 14. července 2012. Další informace o významných akcích v rámci znovuotevření a časové harmonogramy speciálních výstav najdete na adrese: http://www.NCSML.org.

Foto: "Princezna Hyacinta\" od Alfonse Muchy je vystavena v rámci expozice \"Alfons Mucha: Inspirace secese\" od 14. července do 31. prosince 2012 v rekonstruovaném Národním českém a slovenském muzeu a knihovně v Cedar Rapids, Iowa, USA


Další články z rubriky

VRÁTNÝ SOKOL NAHRADIL ŘIDITELA BRNĚNSKÉHO VÝSTAVIŠTĚ

VRÁTNÝ SOKOL NAHRADIL ŘIDITELA BRNĚNSKÉHO VÝSTAVIŠTĚ

SKLÁRNA AVE CLARA OTEVŘELA SVÉ BRÁNY ŠIROKÉ VEŘEJNOSTI

SKLÁRNA AVE CLARA OTEVŘELA SVÉ BRÁNY ŠIROKÉ VEŘEJNOSTI

STAROSTOVÉ ŠUMAVSKÝCH OBCÍ SE BOUŘÍ

STAROSTOVÉ ŠUMAVSKÝCH OBCÍ SE BOUŘÍ

VELKÝ SVÁTEK MILOVNÍKŮ CHAMPAGNE GRAND JOUR DE CHAMPAGNE 2018 SE BLÍŽÍ

VELKÝ SVÁTEK MILOVNÍKŮ CHAMPAGNE GRAND JOUR DE CHAMPAGNE 2018 SE BLÍŽÍ

VŠECHNO JE NORMÁLNÍ…

VŠECHNO JE NORMÁLNÍ…

HALLOWEEN DĚTSKÉ AKCE 4+2 ZDARMA

LIFE!

ALFONS MUCHA - SLOVANSKÁ EPOPEJ