Magazín Elita

SANEP: CENY BENZINU PROBLÉMEM PRO ČTYŘI PĚTINY ČECHŮ

SANEP: CENY BENZINU PROBLÉMEM PRO ČTYŘI PĚTINY ČECHŮ

Praha 11. června (PROTEXT) - Vážný problém představují stávající vysoké ceny pohonných pro téměř čtyři pětiny obyvatel České republiky.

Vinou rostoucích cen pohonných hmot pak muselo výrazněji omezit soukromé cesty autem téměř dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, podle kterého vysoké ceny benzinu či motorové nafty, rovněž výrazně ohrožují aktivity více jak třetinu podnikatelů a živnostníků.

Drtivá většina veřejnosti rovněž souhlasí s názorem ČSSD, že tuzemská spotřební daň z pohonných hmot je neúměrně vysoká a motivuje občany a zejména velkodopravce k cenově výhodnějším nákupům nafty a benzinu v okolních zemích.

Problém vysokých cen pohonných hmot odmítá ministr financí Miroslav Kalousek řešit snížením spotřební daně a preferuje, za určitých podmínek, zavedení cenové regulace pohonných hmot po určité časové období. Tento Kalouskův návrh má však podporu u necelé desetiny veřejnosti.

Většinovou podporu domácí populace má naopak řešení ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby, který navrhuje snížení spotřební daně a zároveň zvýšení mýtného. Přijetí tohoto návrhu Parlamentem ČR pak podporují téměř dvě třetiny veřejnosti.

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 1. - 5. června 2012 na vybrané skupině 8.754 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 200 tisíc registrovaných uživatelů 19.308 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Stávající ceny pohonných hmot, kdy se cena nejžádanějšího benzinu Natural 95 pohybuje těsně pod hranicí 37 Kč/l a motorové nafty nepatrně pod hranicí 36 Kč/l, představují pro 73,2 % respondentů vážný problém.

Vinou rostoucích cen pohonných hmot muselo výrazněji omezit své soukromé cesty automobilem 61,5 % dotázaných.

Více jak třetina podnikatelů či živnostníků (35,8 %) přiznává, že ceny pohonných hmot ohrožují jejich podnikatelské aktivity.

S názorem sociálních demokratů, kteří zastávají názor, že tuzemská spotřební daň z pohonných hmot je neúměrně vysoká a motivuje občany a zejména velkodopravce k cenově výhodnějším nákupům nafty a benzinu v okolních zemích, souhlasí 81,8% respondentů.

Téměř dvě třetiny dotázaných (62,5 %) zastává názor, že Parlamentem ČR by mělo být jednoznačně přijato opatření, které na výkonné radě ODS navrhl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, a které počítá se snížením spotřební daně na pohonné hmoty a zvýšením mýtného. Pouze 6,4 % respondentů je toho mínění, že by měl Parlamentem ČR přijat návrh ministerstva financí, jež za určitých podmínek plánuje dočasnou cenovou regulaci pohonných hmot. Jiný než zde zmíněný návrh podporuje 13,6 % respondentů.

Více na http://www.sanep.cz


Další články z rubriky

A JE TO VENKU! TŘETÍ NEJKRÁSNĚJŠÍ ČEŠKA TEREZA KŘIVÁNKOVÁ SE ZASNOUBILA.

A JE TO VENKU! TŘETÍ NEJKRÁSNĚJŠÍ ČEŠKA TEREZA KŘIVÁNKOVÁ SE ZASNOUBILA.

KDO SE Z MUZIKÁLU GALILEO NEVEŠEL DO KOSTÝMU?

KDO SE Z MUZIKÁLU GALILEO NEVEŠEL DO KOSTÝMU?

ŠTĚFLÍČKOVÁ PŘED MISS UNIVERSE NEPODCENILA ANI KONTROLU CHRUPU

ŠTĚFLÍČKOVÁ PŘED MISS UNIVERSE NEPODCENILA ANI KONTROLU CHRUPU

ZIKMUNDA, LIŠKU RYŠAVOU, VE VELKOFILMU JAN ŽIŽKA HRAJE MATTHEW GOODE

ZIKMUNDA, LIŠKU RYŠAVOU, VE VELKOFILMU JAN ŽIŽKA HRAJE MATTHEW GOODE

KDE NAUČIL LUDĚK SOBOTA ŽENU LYŽOVAT? NA ŠUMAVĚ!

KDE NAUČIL LUDĚK SOBOTA ŽENU LYŽOVAT? NA ŠUMAVĚ!

Miss Princess

BETA GLUCAN