Magazín Elita

TÉMĚŘ TŘETINA ČECHŮ SE RÁDA OPALUJE, OVŠEM POUHÁ TŘETINA Z NICH SE VĚNUJE KONTROLE MATEŘSKÝCH ZNAMÉNEK A PIH

TÉMĚŘ TŘETINA ČECHŮ SE RÁDA OPALUJE, OVŠEM POUHÁ TŘETINA Z NICH SE VĚNUJE KONTROLE MATEŘSKÝCH ZNAMÉNEK A PIH

Praha 12. května (PROTEXT) - Téměř třetina Čechů se během letních měsíců cíleně opaluje. Nicméně preventivní kontrole svých pih a mateřských znamének se věnuje pouze necelá třetina příznivců opalování.

Přitom rizika spojená s nadměrným sluněním si uvědomují více jak čtyři pětiny populace, kteří se fenoménu letního období, tedy opalování cíleně věnují. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, podle kterého se u více jak čtvrtiny příznivců opalování vyskytují faktory, které v souvislosti s nadměrným sluněním zvyšují riziko karcinomů kůže. Vzhledem ke skutečnosti, že karcinomy kůže jsou v České republice stále častější, je poměrně zarážející fakt, že více jak třetina Čechů, kteří se v letních měsících věnují opalování, nedodržují obecně známé zásady tzv. rozumného chování na slunci, které významným způsobem snižují riziko vzniku některého z typů karcinomu kůže. Exkluzivní průzkum společnosti SANEP rovněž poukazuje na skutečnost, že většina domácích příznivců opalování, dává přednost spíše nárazovému slunění.

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 4. - 9. května 2012 na vybrané skupině 9728 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 200 tisíc registrovaných uživatelů 21.849 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5procenta. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Cílenému opalování se během letních měsíců věnuje 29,8 proc. respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace.

Následující výsledky průzkumu společnosti SANEP představují pouze názory respondentů, kteří se během letních měsíců věnují cílenému opalování.

Pravidelnému opalování se z respondentů, kteří se během letních měsíců pravidelně cílenému opalování, pravidelně věnuje v souhrnu 38,5 proc. dotázaných. Více jak polovina respondentů (58 proc.) se pak sluní spíše nárazově, tedy způsobem, který řada dermatologů považuje za velmi rizikový.

Téměř devět desetin respondentů (87 proc.), kteří patří mezi příznivce opalování, si uvědomuje zdravotní rizika, které může nadměrné slunění vyvolat.

Více jak třetina respondentů (36,8 proc.) a příznivců slunění nerespektuje zásady tzv. rozumného chování na slunci, které významným způsobem snižují riziko tak závažného onemocnění, jako je rakovina kůže. Mezi tyto zásady pak patří omezení nadměrného a nechráněného vystavování se slunci, nevystavování se slunečním paprskům mezi 10. a 15. hodinou, zamezení náhlému a prudkému opálení neopálené kůže při letních či zimních rekreacích nebo dostatečné používání krémů s UV filtry, popřípadě zamezení používání krémů s nedostatečnými UV filtry.

Více jak čtvrtina příznivců (26,5 proc.) udává, že se u nich vyskytuje některý z faktorů, které v souvislosti s nadměrným sluněním zvyšuje riziko onemocnění kůže. Mezi tyto faktory patří větší počet pigmentových skvrn a znamének, citlivá kůže kožního typu I. a II., rodinná anamnéza či opakovaná spálená kůže.

Své pihy či mateřská znaménka si však nechává kontrolovat pouze téměř třetina (31 proc.) dotázaných, což lze vzhledem k závažnosti možných zdravotních komplikací, označit za relativně závažné zjištění.

Více na http://www.sanep.cz

Fotogalerie
1477 1478 1479

Další články z rubriky

DANIEL BARTÁK PŘIVEZL Z KOREJE HLAVNÍ FESTIVALOVOU CENU ZA ROLI V MUZIKÁLU MEFISTO!

DANIEL BARTÁK PŘIVEZL Z KOREJE HLAVNÍ FESTIVALOVOU CENU ZA ROLI V MUZIKÁLU MEFISTO!

BÁRA KODETOVÁ A PAVEL ŠPORCL UMÍ OCENIT KVALITU

BÁRA KODETOVÁ A PAVEL ŠPORCL UMÍ OCENIT KVALITU

ANDREA VEREŠOVÁ SPOJILA PŘÍJEMNÉ S DOBRÝM SKUTKEM PRO DĚTI

ANDREA VEREŠOVÁ SPOJILA PŘÍJEMNÉ S DOBRÝM SKUTKEM PRO DĚTI

KLUB LA BODEGUITA DEL MEDIO JE MÍSTO PRO SETKÁVÁNÍ S NESKUTEČNOU ATMOSFÉROU

KLUB LA BODEGUITA DEL MEDIO JE MÍSTO PRO SETKÁVÁNÍ S NESKUTEČNOU ATMOSFÉROU

LIBUŠKA ROHLÍČKOVÁ S CELOU RODINOU VYBÍRALA NÁUŠNIČKY DCERKU ELINKU

LIBUŠKA ROHLÍČKOVÁ S CELOU RODINOU VYBÍRALA NÁUŠNIČKY DCERKU ELINKU

ALFONS MUCHA - SLOVANSKÁ EPOPEJ