Magazín Elita

VÝROČÍ: ZAHRADNÍK STARKL SLAVÍ 100 LET

VÝROČÍ: ZAHRADNÍK STARKL SLAVÍ 100 LET

Praha 12. března (PROTEXT) - Co započalo pro Starkla před 100 lety v Rakousku, to zapustilo a i nadále zapouští kořeny v Čechách: Zelená budoucnost s mnoha aktivitami.  Starkl dnes pěstuje na 115 hektarech půdy tisíce růží, okrasných keřů, konifer a alejových stromů nejlepší kvality. Tyto rozesílá z Kalabousku nejen do Čech,ale i na Slovensko,do Maďarska,Polska a Rumunska.

Když se v 90. letech zahradník Josef Starkl poohlížel po vhodné lokalitě k rozšíření své činnosti v zemích bývalé východní Evropy - pevně věřil v zelenou budoucnost Čech. Tuto zemi měl obzvlášť na srdci. Jelikož jeho předci z matčiny strany pocházeli právě odsud, jeho snem vždy bylo vybudovat si zde vlastní zahradní centrum. Se slovy: „ Zpět ke kořenům! Zakoupil Josef Starkl nejprve statek a pozemky, zahájil produkci růží, konifer, okrasných keřů a alejových stromů a v roce 1994 otevřel nejmodernější zahradní centrum v Čechách.

Starkl - již 100 let významné jméno v Rakousku

V roce 1953 převzal teprve 23 ti letý Josef Starkl rodinnou firmu ve své vlasti a vybudoval z ní nejznámější zahradnickou firmu v Rakousku. V 60. letech začal na balícím stroji dovezeném z Ameriky,  balit keře růží, které pojmenoval STAR. Dodával je do více než 3 000 obchodů.

V roce 1968 vybudoval největší zahradní centrum v Dolním Rakousku, které se stalo známým díky tomu, že v jeho interiérech probíhalo v 80. letech natáčení oblíbeného, zábavného programu televize ORF. Následně zakoupil ještě 3 firmy v Dolním Rakousku a ve Vídni, které řídí nyní jeho děti.

Josef Starkl zemřel v červenci 2005 uprostřed práce na svém statku v Druhanicích.

Starklova budoucnost v Čechách je v dobrých rukou

V českém podniku pracuje dnes již čtvrtá generace, která je jistotou dalšího přetrvání firmy.

V Čechách se usadil vnuk Josefa Starkla - Franz Starkl, vynikající zahradník se svojí ženou Sabine a jejich Třemi dětmi. Všichni se naučili česky, děti rychleji a všichni se v nové vlasti i nadále rozvíjejí. A mají před sebou mnoho, mnoho budoucnosti.

Dvakrát ročně vydává Starkl svůj zásilkový katalog, 8x ročně leták zahradního centra. Díky obzvláště krásně aranžovaným výstavám jarních květů a rododendronů na jaře a růží na podzim se stává zahradní centrum Starkl na Kalabousku oblíbeným výletním cílem pro tisíce návštěvníků.

Nakupovat přijíždějí do školek i zákazníci z Cech, Rakouska, Německa, Polska, Belgie, Holandska, Litvy, Lotyšska, Běloruska a Ruska.

Franz Starkl: „Stejně tak jako můj dědeček před 32 lety jsem přesvědčený o tom, že zeleň má budoucnost! A zahrady v Čechách překrásně rozkvetou.“

Foto: Franz Starkl se svojí ženou Sabine a jejich třemi dětmi

Fotogalerie
1295

Další články z rubriky

PREMIÉRA SE BLÍŽÍ, ALE NEÚPROSNÝ REŽISÉR STÁLE NĚCO VYLEPŠUJE

PREMIÉRA SE BLÍŽÍ, ALE NEÚPROSNÝ REŽISÉR STÁLE NĚCO VYLEPŠUJE

MUŽ ROKU MATYÁŠ HLOŽEK PŘEVZAL TOYOTU, KOHO V NÍ BUDE VOZIT, KDYŽ JE BEZ PŘÍTELKYNĚ…

MUŽ ROKU MATYÁŠ HLOŽEK PŘEVZAL TOYOTU, KOHO V NÍ BUDE VOZIT, KDYŽ JE BEZ PŘÍTELKYNĚ…

NEJSKVĚLEJŠÍ DEN PRO MILOVNÍKY PSŮ BYL V LUŽINÁCH

NEJSKVĚLEJŠÍ DEN PRO MILOVNÍKY PSŮ BYL V LUŽINÁCH

OPRAVDU SE ODEHRÁL ÚNOS MÍŠI DOLINOVÉ ZA BÍLÉHO DNE?

OPRAVDU SE ODEHRÁL ÚNOS MÍŠI DOLINOVÉ ZA BÍLÉHO DNE?

MODEL JAN HAVLOVIC SE CHYSTÁ DO CHOMOUTU

MODEL JAN HAVLOVIC SE CHYSTÁ DO CHOMOUTU