Magazín Elita

VÝROČÍ: ZAHRADNÍK STARKL SLAVÍ 100 LET

VÝROČÍ: ZAHRADNÍK STARKL SLAVÍ 100 LET

Praha 12. března (PROTEXT) - Co započalo pro Starkla před 100 lety v Rakousku, to zapustilo a i nadále zapouští kořeny v Čechách: Zelená budoucnost s mnoha aktivitami.  Starkl dnes pěstuje na 115 hektarech půdy tisíce růží, okrasných keřů, konifer a alejových stromů nejlepší kvality. Tyto rozesílá z Kalabousku nejen do Čech,ale i na Slovensko,do Maďarska,Polska a Rumunska.

Když se v 90. letech zahradník Josef Starkl poohlížel po vhodné lokalitě k rozšíření své činnosti v zemích bývalé východní Evropy - pevně věřil v zelenou budoucnost Čech. Tuto zemi měl obzvlášť na srdci. Jelikož jeho předci z matčiny strany pocházeli právě odsud, jeho snem vždy bylo vybudovat si zde vlastní zahradní centrum. Se slovy: „ Zpět ke kořenům! Zakoupil Josef Starkl nejprve statek a pozemky, zahájil produkci růží, konifer, okrasných keřů a alejových stromů a v roce 1994 otevřel nejmodernější zahradní centrum v Čechách.

Starkl - již 100 let významné jméno v Rakousku

V roce 1953 převzal teprve 23 ti letý Josef Starkl rodinnou firmu ve své vlasti a vybudoval z ní nejznámější zahradnickou firmu v Rakousku. V 60. letech začal na balícím stroji dovezeném z Ameriky,  balit keře růží, které pojmenoval STAR. Dodával je do více než 3 000 obchodů.

V roce 1968 vybudoval největší zahradní centrum v Dolním Rakousku, které se stalo známým díky tomu, že v jeho interiérech probíhalo v 80. letech natáčení oblíbeného, zábavného programu televize ORF. Následně zakoupil ještě 3 firmy v Dolním Rakousku a ve Vídni, které řídí nyní jeho děti.

Josef Starkl zemřel v červenci 2005 uprostřed práce na svém statku v Druhanicích.

Starklova budoucnost v Čechách je v dobrých rukou

V českém podniku pracuje dnes již čtvrtá generace, která je jistotou dalšího přetrvání firmy.

V Čechách se usadil vnuk Josefa Starkla - Franz Starkl, vynikající zahradník se svojí ženou Sabine a jejich Třemi dětmi. Všichni se naučili česky, děti rychleji a všichni se v nové vlasti i nadále rozvíjejí. A mají před sebou mnoho, mnoho budoucnosti.

Dvakrát ročně vydává Starkl svůj zásilkový katalog, 8x ročně leták zahradního centra. Díky obzvláště krásně aranžovaným výstavám jarních květů a rododendronů na jaře a růží na podzim se stává zahradní centrum Starkl na Kalabousku oblíbeným výletním cílem pro tisíce návštěvníků.

Nakupovat přijíždějí do školek i zákazníci z Cech, Rakouska, Německa, Polska, Belgie, Holandska, Litvy, Lotyšska, Běloruska a Ruska.

Franz Starkl: „Stejně tak jako můj dědeček před 32 lety jsem přesvědčený o tom, že zeleň má budoucnost! A zahrady v Čechách překrásně rozkvetou.“

Foto: Franz Starkl se svojí ženou Sabine a jejich třemi dětmi

Fotogalerie
1295

Další články z rubriky

POSLEDNÍ DNY BRUSLENÍ V PRAŽSKÉM EUROPARKU

POSLEDNÍ DNY BRUSLENÍ V PRAŽSKÉM EUROPARKU

PAVEL ZEDNÍČEK V ZÁPLAVĚ BUBLINEK S ANDREOU VEREŠOVOU!

PAVEL ZEDNÍČEK V ZÁPLAVĚ BUBLINEK S ANDREOU VEREŠOVOU!

JOŽO RÁŽ PŘEŽIL POLIBEK SMRTI

JOŽO RÁŽ PŘEŽIL POLIBEK SMRTI

V PLESOVÉM ÚSTÍ NAD LABEM JAKO VE VEGAS!

V PLESOVÉM ÚSTÍ NAD LABEM JAKO VE VEGAS!

KDO SI ODNESL ZAJÍMAVOU VĚŠTBU ZE KŘTU KNIHY ZNÁMÉ KARTÁŘKY?

KDO SI ODNESL ZAJÍMAVOU VĚŠTBU ZE KŘTU KNIHY ZNÁMÉ KARTÁŘKY?