Magazín Elita

VÝSTAVA TŘÍ ČESKÝCH UMĚLCŮ V BERLÍNĚ

VÝSTAVA TŘÍ ČESKÝCH UMĚLCŮ V BERLÍNĚ

Praha 9. března (PROTEXT) - Dne 8. března 2012 byla na Velvyslanectví ČR v Berlíně za velkého počtu návštěvníků zahájená výstava Jana Brabence a jeho přátel - Dušana Tejkala a Vítězslava Stoklasy. Hosté vernisáže byli přivítáni velvyslancem ČR v Německu, jeho excelencí Dr. Rudolfem Jindrákem a Petrem Skrlou, iniciátorem výstavy.

Ten mimo jiné uvedl: "Existuje mnoho dobrých důvodů, proč jsou díla Jana Brabence prezentována v Berlíně. Kromě určité vazby k Praze a k Vídni, kde má pan Brabenec své ateliéry, byl umělec také vždy rebelujícím člověkem, ať už proti komunistickému režimu nebo proti zavedeným trendům v umění, což rezonuje s duchem Berlína. V neposlední řadě je Berlín jedním z předních kulturních velkoměst Evropy a přirozeným prostředím pro práce pana Brabence. "Výstavu organizovala umělecká agentura K&A, vedená Karin Jancykovou, která událost komentovala slovy: "Součástí výstavy bylo také osobní pozvání vybraným galeristům vedoucí k tomu, aby zde v Berlíně díla našla své místo. Je to experiment, jak zajistit trvale přítomnost českého umění v Berlíně." Mezi poslání této agentury patří právě podpora povědomí o současné české kulturní, umělecké a hudební scéně v Německu a naopak.

Příjemnou atmosféru celé vernisáže umocňovala také poetická hudba skupiny Poesiepiraten z Bad Bernecku. Kůže, dřevo, kov. Symbióza tří umělců a tří materiálů, které používají k tvorbě svých originálních obrazů, plastik, soch a šperků. Součástí expozice je také více než dva metry vysoká socha Golema, největší socha z kůže na světě, která se poprvé dostala mimo Českou republiku.

Jan Brabenec (* 11. října 1945, Starý Plzenec, Česká republika) tvoří šperky, plastiky, sochy a obrazy především originální technikou tepelného zpracování kůže, kterou vynalezl v 70. letech. Pracuje také s kamenem, polodrahokamem, dřevem, pergamenem a ručním papírem. Za svůj život vytvořil již více než dva tisíce děl, vystavuje v celé Evropě a účastní se mnohých sympozií a progresivních společných výstav. V roce 1980 pan Brabenec emigroval z Čech do Rakouska, odkud pomáhal disidentům ve vlasti, organizoval protestní petice a obecně rozšiřoval povědomí o utlačování svobody v tehdejším v Československu Dušan Tejkal se narodil v roce 1947 v Brně.

Vyučil se v oboru reprodukční fotograf a v polygrafii pracuje celý život. Po studiích se zabýval grafickými technikami jako linoryt, suchá jehla. Určité období věnoval užité grafice. Od 70. let se jako výtvarník začal prezentovat šperky z kovu a kůže, koženými dózami, reliéfy a knižní vazbou. Od 90. let se intenzivně věnuje plastikám ze dřeva. Jeho práce je zastoupena ve sbírkách Moravské galerie Brno a v mnoha soukromých sbírkách.

Vítězslav Stoklasa se narodil 6. dubna 1958. Vystudoval uměleckou školu v Turnově. V současnosti žije a pracuje v Praze. Je členem Unie výtvarných umělců ČR. V roce 1990 založil "Ateliér Stoklasa". Jeho plastiky zdobí veřejné i soukromé budovy. Velvyslanectví ČR v Berlíně již má dlouhou tradici v podporování prezentace české kultury a umění v Berlíně. Současný velvyslanec Dr. Rudolf Jindrák pokračuje v této tradici od roku 2006, kdy nastoupil do svého nynějšího úřadu. Společně s kulturní atašé paní Karolínou Kubas Grocholovou zaštiťovali řadu akcí napříč celým uměleckým spektrem.

Výstava potrvá do 30. března 2012 v sídle Velvyslanectví ČR v Berlíně (Wilhelm Str. 44, Berlin - Mitte). Otvírací hodiny: Út-Pá: 14:00 - 18:00 h.


Další články z rubriky

BRNĚNSKÝ ZÁŽITKOVÝ VÍKEND PRO CELOU RODINU

BRNĚNSKÝ ZÁŽITKOVÝ VÍKEND PRO CELOU RODINU

VELETRHY GO & REGIONTOUR STARTUJÍ UŽ VE ČTVRTEK!

VELETRHY GO & REGIONTOUR STARTUJÍ UŽ VE ČTVRTEK!

CENY OBĚDŮ ROSTOU. POD 100 KORUN SE UŽ VE VELKÝCH MĚSTECH NENAJÍTE

CENY OBĚDŮ ROSTOU. POD 100 KORUN SE UŽ VE VELKÝCH MĚSTECH NENAJÍTE

GRÓNSKO SPATŘÍTE NA VÝSTAVĚ V NÁRODNÍM ZEMĚDĚLSKÉM MUZEA PRAHA

GRÓNSKO SPATŘÍTE NA VÝSTAVĚ V NÁRODNÍM ZEMĚDĚLSKÉM MUZEA PRAHA

BRNĚNSKÉ VÁNOČNÍ VELETRHY PLNÉ INSPIRACE JDOU DO FINÁLE!!!

BRNĚNSKÉ VÁNOČNÍ VELETRHY PLNÉ INSPIRACE JDOU DO FINÁLE!!!

Bageterie Boulevard