Magazín Elita

SANEP: PŘÍMÁ VOLBA PREZIDENTA:

SANEP: PŘÍMÁ VOLBA PREZIDENTA:

Praha 18. února (PROTEXT) - Přímou volbu prezidenta České republiky, o jejíž podobě jedná nejen koaliční vláda ODS, TOP 09 a VV, ale i opoziční poslanci a senátoři, podporují více než dvě třetiny obyvatel. Nicméně, jak dále vyplývá z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, většina široké veřejnosti nevěří, že by i přes ujišťování politiků v dohledné době ke schválení tohoto typu volby hlavy státu došlo.

Obyvatelé České republiky, kteří by se většinově rádi účastnili přímé volby již v roce 2013, kdy končí druhé, a tedy poslední volební období Václava Klause, nejsou jednoznačně rozhodnuti, zda by přímo volený prezident měl disponovat většími pravomocemi než doposud. Zde je však nutné říci, že dosud neleží na stole žádný konkrétní návrh na rozšíření prezidentských pravomocí, který by mohla široká veřejnost posuzovat. V každém případě je však zřejmé, že Češi stojí o rozšíření prvků přímé demokracie, která zvyšuje jejich možnosti přímého vlivu na chod České republiky. Nejvíce hlasů z možných kandidátů by v případě přímé prezidentské volby z pohledu široké veřejnosti aktuálně získal ekonom Jan Švejnar, který za podpory ČSSD a Strany zelených neúspěšně kandidoval na prezidentský post již v únoru roku 2008. Poměrně vysoké oblibě obyvatel se taktéž těší bývalý premiér a nynější viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj Jan Fischer nebo stávající místopředseda Senátu Petr Pithart. Naopak poměrně malou šanci stát se novým prezidentem ČR by na základě výsledků exkluzivního průzkumu společnosti SANEP měli populární představitelé českého kulturního a společenského života, což by z prezidentského úřadu automaticky vyloučilo například celospolečensky populárního Karla Gotta, Jiřinu Bohdalovou atd. Mizivou šanci stát se novým přímo zvoleným prezidentem má rovněž aktuálně Jana Bobošíková, Přemysl Sobotka, Jiří Paroubek, či Zdeněk Škromach s Lubomírem Zaorálkem. Není bez zajímavosti, že stávajícího prezidenta Václava Klause by na základě všelidového hlasování v čele státu opětovně uvítala poměrně významná část respondentů. Lze tedy říci, že česká veřejnost preferuje spíše pravicové kandidáty, které pojí pověst schopných a angažovaných osobností s bohatými politickými zkušenostmi. V případě Jana Švejnara a Jana Fischera pak bezpochyby veřejnost oceňuje jejich charisma, nekonfliktní vystupování a zřejmý morální kredit.

 

Exkluzivní internetový on-off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 10. - 15. února 2011 na vybrané skupině 8.263 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 200 tisíc registrovaných uživatelů 21.871 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

 

Více než čtyři pětiny respondentů (83,7%), kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, se domnívají, že by Parlament České republiky měl schválit přímou volbu prezidenta, jejíž přijetí má mimo jiné stávající vládní koalice ve svém programovém prohlášení. Ve srovnání s výsledky exkluzivního průzkumu společnosti SANEP z května minulého roku, kdy přímou volbu podporovalo 83,1% respondentů, má přímá volba hlavy státu dlouhodobě vysokou podporu veřejnosti.

Přímé prezidentské volby, které by se mohly konat již v roce 2013, kdy končí druhé funkční období Václava Klause, mohou zaznamenat rekordní počet voličů. K volebním urnám by přišlo 73,4% respondentů.

 

Podle názoru nadpoloviční většiny dotázaných (51,5%) je však nereálné, aby Parlament avizovaný zájem na přijetí přímé volby hlavy státu skutečně schválil v podobě zákona.

 

Rozpor široké veřejnosti panuje zjevně v otázce rozšíření či nerozšíření prezidentkách pravomocí v případě schválení přímé prezidentské volby. Pro rozšíření prezidentských pravomocí se totiž vyslovila těsná nadpoloviční většina 50,9% respondentů. Vzhledem ke skutečnosti, že v tuto chvíli není součástí zvažované změny volebního prezidentského systému konkrétní návrh na rozšíření prezidentských pravomocí, nelze tento názor veřejnosti brát jako automatický souhlas s jakýmkoli návrhem.

Nejvíce hlasů (18,6%) by v tuto chvíli dostal z nabízené hypotetické kandidátní listiny ve všelidovém hlasování o hlavě státu ekonom Jan Švejnar, který v posledních prezidentských volbách v roce 2008 jen těsně podlehl nynější hlavě státu, Václavu Klausovi. Druhý nejvyšší počet dotázaných (14%) by svůj hlas dal oblíbenému bývalému předsedovi vlády Janu Fischerovi, který se za svého působení těšil enormně vysoké důvěře široké veřejnosti. Petr Pithart, který je vysoce respektovanou osobností nejen na politické scéně, by pak získal 12,5% hlasů.

 

Pokud by to podmínky přímé volby prezidenta umožňovaly, 10,2% respondentů by v tomto úřadu opětovně vidělo Václava Klause, o kterém by se tak dalo říci, že si svým působením získal pověst důvěryhodného politika a reprezentanta České republiky. Bývalého guvernéra ČNB Zdeňka Tůmu by si za prezidenta zvolilo 4,7% námi dotázaných respondentů. Oblíbený předseda TOP 09 a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg je favoritem na prezidentský post pro 4,4% dotázaných. Miroslavu Němcovou, která je v souvislosti s kandidaturou na prezidentský post také zmiňována, preferuje v žebříčku nabízených prezidentských kandidátů 4,3% respondentů. Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman, který v současnosti požívá titulu čestného předsedy Strany Práv Občanů - ZEMANOVCI, by se měl stát novým prezidentem dle mínění 3,8% respondentů. Některá z oblíbených osobností společenského a kulturního života by byla ideálním prezidentem pro 3,8% dotázaných. Tento výsledek by mohl naznačovat, že by domácí populace upřednostňovala v čele ČR spíše uznávanou politickou persónu před populární tváří z domácího showbyznysu.

 

Celosvětově respektovaný bývalý prezident České republiky Václav Havel pak má podporu 3,7% respondentů. Své příznivce (2,9%) získala i předsedkyně politické strany Suverenita Jana Bobošíková, která svou kandidaturu v průběhu tohoto roku také veřejně deklarovala. Senátora Přemysla Sobotku, který dlouhodobě vyjadřuje své úmysly kandidovat na hlavu státu, by volilo 2,4% respondentů. Na konci pomyslné kandidátní listiny, která přináší hypotetický obraz o šanci některých významných osobností usednout na Pražském hradě, se pak s 1,1% umístil bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek, primátor města Brna a člen ČSSD Roman Onderka s podporou 0,9% dotázaných, bývalý předseda vlády a šéf Institutu pro finanční stabilitu Josef Tošovský s 0,6% hlasy, místopředseda ČSSD a Senátor Zdeněk Škromach má podporu 0,3% voličů a poslanec a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s podporou 0,2% respondentů. Svůj názor na prezidentské kandidáty si prozatím neumí udělat 11,6% dotázaných.

Více na http://www.sanep.cz

Fotogalerie
523 524 525 526

Další články z rubriky

JAK SE ZMĚNILY SPAM FILTRY A ZÁKLADNÍ PRAVIDLA ODESÍLÁNÍ E-MAILŮ

JAK SE ZMĚNILY SPAM FILTRY A ZÁKLADNÍ PRAVIDLA ODESÍLÁNÍ E-MAILŮ

V KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH MÁ ŠANCI VÍCE STRAN, ALE DOMINOVAT BUDE HNUTÍ ANO

V KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH MÁ ŠANCI VÍCE STRAN, ALE DOMINOVAT BUDE HNUTÍ ANO

MÁŘÍ MAGDALÉNA VNÁŠELA NADĚJI NA SVOBODNĚJŠÍ ŽIVOT ŽENÁM

MÁŘÍ MAGDALÉNA VNÁŠELA NADĚJI NA SVOBODNĚJŠÍ ŽIVOT ŽENÁM

PROČ ŠUMAVA VYSYCHÁ?

PROČ ŠUMAVA VYSYCHÁ?

SANEP VYHODNOTIL ČERVNOVÉ PREFERENCE KANDIDÁTŮ NA PRAŽSKÉHO PRIMÁTORA

SANEP VYHODNOTIL ČERVNOVÉ PREFERENCE KANDIDÁTŮ NA PRAŽSKÉHO PRIMÁTORA

Miss Princess

BETA GLUCAN